Site Overlay

Podział wieprza na części/kawałki. Jakie produkty są z nich uzyskiwane?

Wieprzowina od wielu, wielu lat jest jednym z głównych i najbardziej popularnych typów mięsa, które gości na naszych stołach. Tym bardziej warto mocniej skupić się na tym jaki jest podział tuszy i półtuszy wieprzowej. Ponadto zdecydowaliśmy się poświęcić chwilę także na zaprezentowanie Wam wykorzystania poszczególnych organów czy kawałków mięsa.

Tym razem zdecydowaliśmy się przedstawić Wam podział na szesnaście części, w ramach pojedynczej półtuszy wieprzowej. Od czego możemy zatem rozpocząć?

Rozpocznijmy od głowy, którą od zawsze w Polsce nazywano z resztą ryjem. Tę część możemy wykorzystać do stworzenia dania znanego jako Głowizna. W tym wypadku występuje czasem użyciem języka, znanego również jako ozór (można go ugotować) oraz móżdżku (można go usmażyć) do specyficznych potrzeb.

Podgardle wieprzowe możemy wybrać sobie do wędzenia, dzięki czemu kawałki mięsa okażą się smaczne do konsumpcji. Nóżki będzie można ugotować lub udusić, a nawet wykorzystać także do galarety. Tuż obok znaleźć możemy golonkę, która jest tak bardzo znana, że aż wstyd jest przytaczać gdzie i jak można ją użyć (kiełbasy, dodatek do krupniku, a także mielonka). Wspomnieć warto również o łopatce wieprzowej, która idealnie spisze się w przypadku zrazów czy kotletów mielonych.

Słonina kojarzy się wielu z nam z zimą oraz pomaganiem ptaszkom, które nie poradziły sobie zimą z zapewnieniem sobie jedzenia. Te część możemy użyć jednak przy pasztecie, smalcu czy do klusek. Karkówka… ahh, ona nawet przez litery pachnie zapachem wprost z grilla… 😀 Mostek z wieprza nadaje się bardzo dobrze do kilku zup i rosołów, choć swoje miejsce znalazło także w gulaszach, wywarach oraz konserwach.

Schab bardzo często ląduje na naszych talerzach w dobrowolnym towarzystwie, ale poza kotletami wykorzystać go możemy także w formie paluszków, schabu suszonego czy podłużnego schabu. Boczek doskonale łączą się zarówno z jajkiem w jajecznicy jak i z pierogami, zarówno ruskimi jak i z kapustom oraz grzybami. Oczywiście możemy go także upiec lub udusić. Żeberka to również części, które chętnie i ze smakiem konsumujemy w różnych wydaniach.

Biodrówkę wieprzową wykorzystuje się raczej rzadko, z resztą jak się zastanowicie to z pewnością nie znacie wielu osób, które potrafiłyby ją odpowiednio udusić i podać w towarzystwie na przykład kopytek. O niebo lepiej jest w kwestii szynki, którą konsumować możemy nie tylko w postaci plastrów, ale także przy sznyclu, steku, zrazach czy przy roladzie. Na koniec pozostawiliśmy sobie ogon, który pomimo swojej niepozornej formy nadaje się idealnie do galaret, konserw, zup czy wywarów wieprzowych.

Oczywiście to jedynie część z propozycji, które będziecie mogli wykorzystać lub którymi będziecie się mogli zainspirować przy planowaniu jakiegoś zaskakującego oraz wyjątkowo pysznego dania dla naszych bliskich.

Źródło grafiki: unsplash.com

Dodaj komentarz