Site Overlay

Podział wołowiny na części/kawałki. Jakie produkty są z nich uzyskiwane?

Witamy serdecznie w trzecim wpisie poświęconym podziałowi mięsa na kawałki/części.

Tym razem zdecydowaliśmy się poświęcić chwilę podziałowi oraz wykorzystaniu składowych wołowiny do wielu dań. Czego się możemy spodziewać i jak możemy wykorzystać poszczególne kawałki mięsa?

Rozpocznijmy od karkówki, którą szczególnie w takich warunkach jak obecnie, wybieramy właśnie ten rodzaj mięsa doskonale się spisujący na grillu. Warto jednak pamiętać także o tym, że spisuje się ona równie dobrze także do gotowania oraz duszenia.

Żeberka znane również jako szponder, zapewniają nam okazję do zapoznania się z wieloma także przepysznymi grillowymi smakami, ale także możemy je zobaczyć w potwarce, czy bulionie. Zapomnieć nie sposób o mostku, który popularnie widywany jest również w zupach, pieczeni czy nawet w przypadku mielonego. To bardzo elastyczny kawałek oferujący sporo satysfakcjonujących doznań smakowych.

Łopatkę można dobrać do przepisów związanych z robieniem zrazów, pieczeni, gulaszu czy do pieczenia, gdzie możemy uzyskać sporo dobrej jakości mięsa. Trochę dalej znajdziemy również golenie, które nadają się doskonale w centrum większego dnia, ponieważ możemy ten fragment udusić, upiec czy umieścić w rosole.

Rozbratel zdecydowanie nie jest popularny, lecz o dziwo to niezła propozycja samodzielnie jako siekany stek, to także obiecująca propozycja na pieczeń czy rumsztyk.

Antrykot to kolejna trudniejsza w wymówieniu nazwa górnego kawałka mięsa, które stanowi bardzo istotny element dania znanego jako Rib Eye Steak. Co za tym idzie smażenie i grillowanie w tym wypadku to podstawa!

Wołowa polędwica często i gęsto wykorzystywana jest przy okazji dań smażonych, befsztyk, founde, zrazy, choć możemy także wykorzystania ją w formie samodzielnego pieczenia. Łata to nie tylko określenie na czarnej plamy na skórze krowy, ale to także dolny kawałek , który wykorzystywany jest zarówno do wywaru jak również i po zmieleniu często stanowi podstawę pod wiele hamburgerów.

Rumsztyk, znany w niektórych miejscach także jako Krzyżowa to kawałek mięsa obecny często w formie steków czy części rolady, choć wykorzystywany jest także do bryzolu. Udziec wołowy to jeden z najmocniej cenionych kawałków mięsa w ogóle, ponieważ posiada wiele istotnych wartości odżywczych oraz posiada wysoko jakościowe składy chemiczne oraz egzogeniczne.

Ligwa natomiast stanowi doskonałe uzupełnienie pieczeni, choć często wykorzystywana jest również przy tworzeniu zrazów oraz rolad.

Źródło grafiki: unsplash.com

Dodaj komentarz