Site Overlay

Czy człowiek jest tylko rośliono- lub owocożerny? To kłamstwo!

W ostatnich latach w sieci pojawiło się tak wiele nieprawdziwych informacji, że powoli spora ilość ludzi zaczyna w nie wierzyć lub uznawać za sensowne. Te kwestie dotyczą także jedzenia, w tym także tego czy człowiek faktycznie musi i powinien jeść mięso. Ktoś kto zna dobrze swoje uzębienie uzna podważenie tego zdania za coś niedorzecznego. No, cóż….

Przyjdźmy do twardych argumentów, których nie sposób podważyć i uznać za logiczne. Otóż człowiek jest istotą wszystkożerną, która z jedzenia w różnych formach pozyskuje określone składniki spożywcze oraz energię. W przypadku zrezygnowania z na przykład mięsa szybko dostrzegalny jest obniżony poziom żelaza, przy czym jest to najbardziej oczywista kwestia. Towarzyszą jej także inne objawy, o czym więcej przeczytacie dalej.

Człowiek nie czerpie z roślin witaminy B12, ponieważ te w najlepszym przypadku zawierają jedynie je analogi. Konieczne byłoby zatem spożywanie tejże witaminy za sprawą specjalnej suplementacji, co potwierdza brak naturalności tego typu „diety„. To także potwierdza, że nie spożywanie diety nie stanowi racjonalnego rozwiązania (dieta racjonalna nie wymaga żadnych dodatków, zaspokajając potrzeby ciała ludzkiego). Roślinożerne zwierzęta pod tym względem znacznie różnią się od człowieka, w wyniku czego one nie potrzebują tego składniku. Niektóre zwierzęta jej braki uzupełniają…. spożywając swoje odchody. Chyba nikt z wegan czy frutarian nie zechce się zdecydować na taki krok, prawda? 😉

W tej kwestii zauważyć należy także, że pojawiły się naprawdę radykalne ideologiczne hasła dotyczące tego, że w glebie znaleźć możemy B12, przy czym ich zdaniem wystarczy… jeść nie umyte owoce i warzywa. Broń Boże nie wolno tak czynić, ponieważ naraża nas to na liczne zdrowotne zagrożenia obejmujące zarażenie się pasożytami.

Homo sapiens posiadają i wydalają w swoim trzustkowym soku endopeptydazy (kolagenaza i elastaza), które znajdują się wyłącznie z mięsie. To właśnie one odpowiadają za trawienie białek zwierzęcych. To potwierdza, że nasz organizm cały czas się tym zajmuje bez względu na to czy spożywamy jedynie owoce czy warzywa. Tak zwani weganie i frutarianie nie są pozbawieni tego typu specyfiki układu trawienia.

Taurynę z pewnością wielu z Was kojarzy z napojów energetycznych, które niektórzy biorą w ramach dodania sobie trochę energii. Wbrew pozorom z czasem nasze ciało wymaga zewnętrznego dodawania tauryny z pożywieniem. Roślinożerne zwierzęta nie potrzebują tego robić, natomiast uzyskujemy ją poprzez jedzenie mięsa. W pewnych etapach życia człowieka pojawia się wręcz konieczność tego typu uzupełnień, przez co dieta wegańska czy w pełni owocowa jest wręcz zakazana.

Zapomnieć nie możemy o konieczności uzupełnienia kwasów tłuszczowych omega-3, co szczególnie widoczne jest u dzieci czy u kobiet w ciąży. Koniecznie potrzebujemy utrzymać także odpowiedni poziom kwasu moczowego. Tak, obie kwestie możemy naturalnie pozyskać tylko dzięki jedzeniu mięsa.

Źródło: Photo by Nick Karvounis on Unsplash

Dodaj komentarz