Site Overlay

Podział tuszy baraniej na części/kawałki. Jakie produkty są z nich uzyskiwane?

Witajcie! W dniu dzisiejszym po raz kolejny zajmujemy się podziałem tuszy mięsnej, wraz z przytoczeniem zastosowania do pysznych dań. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji poznać bliżej podziału tuszy kurczaka, wieprzowiny oraz wołowiny, to serdecznie zapraszamy także i do tych tekstów.

Dzisiaj zdecydowaliśmy się skoncentrować swoją uwagę na baraninie oraz tuszy baraniej, która kryje w sobie naprawdę zaskakujące smaki.

Rozpoczynamy od karkówki, która podobnie do swojego wieprzowego odpowiednika, będzie stanowić centrum pysznego dnia na wiele sposobów (gotowana, duszona oraz jako część gulaszu czy risotto).

Antrykot również możecie kojarzyć z naszych wcześniejszych publikacji, tym razem mając na myśli jednak wołowinę. W tym jednak wypadku mamy do czynienia jako podstawa/centrum przepysznego dania, a także jako składowa kotletów baranich. Goleń to również się już prezentowała na naszych łamach, przy czym w wypadku baraniny mamy do czynienia z bardzo małym zakresem zastosowania. W zasadzie możemy jedynie ugotować ten fragment mięsa.

Comber z pewnością kojarzycie z licznych w ostatnich latach programach o gotowaniu, gdzie ten fragment mięsa znany jest ze swojego wyśmienitego smaku, który jednak uzyskać jest trudno ze względu na delikatność struktury. Ze względu na to zdecydowanie częściej występuje on jako pieczeń na dziko, kotlety z rusztu, a do tego dochodzi także i łatwiejsze działanie w postaci podstawy pod szaszłyki czy tak zwanego saute.

Mało kto kojarzy plecówkę (znana również jako Górka), która może zapewne ku zaskoczeniu szeroko jest wykorzystywana do bardziej prestiżowych dań takich jak ragout, saute czy delikatny stek.

Mostek barani zaoferuje nam okazję do zaznajomienia się ze znakomitym smakiem opartym o metodę wiedeńską. W końcu kucharze na świecie wykorzystują tę część mięsa do smażenia, gotowania, do przygotowania pilawy czy potrawki. Zwrócić uwagę warto także na udziec, który sam w sobie cieszy się szeroką popularnością ze względu na swój naturalny smak, jednakże możemy go zwiększyć także o przyprawy do pieczeni, szaszłyków, zrazów czy specjalnych steków.

Na sam koniec pozostawiliśmy sobie ogon, który wykorzystuje się do wywaru do zupy.

Źródło grafiki: unsplash.com

Dodaj komentarz