Cześć 😀
W dniu dzisiejszym zdecydowaliśmy się postawić na nową propozycję, która może i nie jest spektakularna, lecz bez wątpienia powinna przyciągać Waszą uwagę, jeżeli szukacie nietypowe podejście. W końcu jak często jedliście mięsne kuleczki?
Składniki potrzebne do przepisu na mięsne kuleczki:
- 30 małych pieczarek
- 1 kostka bulionu grzybowego
- 0,5 kg mielonego mięsa wieprzowo – wołowego lub wieprzowego
- jajko
- kajzerka do namoczenia
- cebula
- 1-2 ząbki czosnku
- odrobina soli,
- odrobina pieprzu,
- cząber,
- trochę słodkiej mielonej papryki,
- odrobina suszonej natki pietruszki,
- trochę majeranku,
- mielona gorczyca lub musztarda (pojedyncza łyżka)
- bułka tarta
- olej.
Inne elementy i przedmioty:
- wykałaczki ,
- miska,
- patelnia.
Przepis na stworzenie kuleczek mięsnych:
Na poniższy przepis potrzebować będziecie około 30-40 minut, zatem nie będziecie potrzebować zbyt wiele czasu na to danie.
Gotowanie rozpoczynamy mało efektownie, ponieważ od umycia kupionych przez nas pieczarek. Następnie umieszczamy je w garnku, gdzie wraz z bulionem staramy się je ugotować. W międzyczasie możemy chwycić za cebulę, aby następnie ją obrać i pokroić na kostkę i to dość drobną. Następnie możemy ją zeszklić na patelni na oleju, aby nabrała odpowiedniego wyglądu oraz smaku.
Po tych czynnościach powinniśmy chwycić za kajzerkę, którą umieszczamy w zimnej wodzie, aby chwilę namokła. Kolejnym krokiem jest zabranie się za mielone mięso, które umieszczamy w misce, dodajemy do niego także jajko, wyciśnięty czosnek, odciśniętą kajzerkę oraz przygotowaną już cebulę. To wszystko razem wyrabiamy na stałą formę.
Następnie wybieramy pieczarki, oblepiamy je mięsem oraz gotowe kulki panierujemy w zakupionej tartej bułce. Preferowana wielkość powinna wynosić mniej więcej orzech włoski, zatem pamiętajmy, aby nie przesadzić zbytnio.
W razie gdyby same pieczarki przekraczały rozmiar możemy je przekroić w połowie, a nawet jeszcze mocniej i w ten sposób zapewnić odpowiedni kształt.
Przygotowane kuleczki umieszczamy na rozgrzanym oleju, po czym powoli podnosimy temperaturę do optymalnego poziomu. Po ustabilizowaniu odpowiedniego poziomu będziemy mogli uzyskać złoty kolor, po którym odkładamy danie na bok. Do gotowego dania dodajemy wykałaczki i w ten sposób układamy je na talerzach, z których wszyscy zaproszeni goście będą mogli zakosztować cudowności.
… tak oto wszystko się stało Gotowe!
Smacznego!
Proszę dajcie znać w komentarzach czy udało Wam się wykonać ten stosunkowo łatwy przepis i czy natrafiliście na jakieś problemy z którymś z etapów do przygotowania.
Źródło grafiki: unsplash.com