Wiele dań odkładamy gdzieś na później lub na bok naszej pamięci, a przecież są one przepyszne oraz w miarę proste w przygotowaniu. Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was do naszego, domowego przepisu na dewolaje wypełnione farszem z pieczarek oraz sera. Jak możemy przygotować to danie oraz czego potrzebujemy, aby móc się cieszyć pełnią smaku tego wyjątkowe dania? Odpowiedzią dzielimy się w poniższym tekście!
Składniki potrzebne do przepisu na dewolaje z pieczarkami i serem:
- 4 podwójne filety z kurczaka (wystarczą na stworzenie 8 kotletów),
- 2 średnie cebule (warto je na początku lub przed zasadniczym przygotowanie drobno posiekać),
- 3 jajka,
- ćwierć kostki masła,
- pół kilko pieczarek,
- 20 dkg żółtego sera,
- odrobina soli,
- odrobina pieprzu,
- odrobina oleju,
- odrobina mąki,
- odrobina bułki tartej.
Przedmioty potrzebne do przygotowania dewolaju z serem oraz pieczarkami:
- patelnia,
- młotek kuchenny,
- naczynie żaroodporne.
Przepis na dewolaje z pieczarkami i serem – Jak go wykonać?
Przygotowanie dania możemy rozpocząć od od wspomnianego już posiekania cebul, po czym możemy już na spokojnie zetrzeć pieczarki na tarce o dużych oczkach. Opcjonalnie możemy zdecydować się także na bardzo pocięcie ich na super malutkie kawałeczki.
Gdy już to wykonamy musimy zabrać masło, które umieszczamy na patelni, roztapiamy je, dorzucamy po chwili cebulkę i mieszamy ją do momentu uzyskania efektu zeszklenia. Szybko powinniśmy ujrzeć puszczenie soków oraz zwiększenie się objętości.
Następnym krokiem będzie rozbicie naszego mięsa na płasko z zachowaniem jednak jego struktury (unikając rozerwania go) oraz delikatności.
Czas powrócić do farszu, który będziemy mogli przygotować po zmiękczeniu się pieczarek, które wraz z żółtym serem musimy przemieszać na patelni. Całość powinna się scalić , co będzie sygnałem dla nas do wprowadzenia soli oraz pieprzu dla podkreślenia smaku. Gdy tu zrobimy musimy całość odstawić na moment, celem zmniejszenia temperatury.
Gdy całość „ochłonie” nakładamy ją na kotlety, wykonujemy charakterystyczny zawijas, przypominający nieco naleśniki lub tortille w zależności od naszych indywidualnych preferencji i wielkości samych kotletów. Gdy już uzyskamy odpowiednią formę musimy wszystko obtoczyć w rozbitych jajkach, bułce tartej, ponownie z jajku oraz na koniec w tartej bułce po raz drugi. W ten sposób powinniśmy uzyskać odpowiednio twardą formę.
Kotlety układamy starannie na patelni, gdzie na średnim ogniu staramy się uzyskać odpowiedni poziom usmażenia. Ten będzie w dużej mierze widoczny po ozłoceniu się panierki z zewnątrz. Starajmy się przez cały czas mieć pewność, że całość równomiernie została poddana ciepłu.
Gdy ten poziom uzyskamy, wkładamy wszystko do żaroodpornego naczynia, po czym całość umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza. Tam przez około 15 minut pod przykryciem danie będzie się szykować do ostatecznej formy.
Kiedy wszystko będzie gotowe? Gdy panierka będzie odpowiednio chrupiąca, mięso w środku mięciutkie, a farsz spokojnie rozleje się stanowiąc jednocześnie coś na wzór bazowego sosu.
Dewolaje możemy podawać z ziemniakami, frytkami czy ryżem. Pomimo naturalnego, rozlewającego się wnętrza, możemy i tak zdecydować się na dodanie ulubionego sosu.
Źródło grafiki: StockSnap z Pixabay